Výlety pro děti

Chystáte se na dovču a přemýšlíte, jaké místo s dětmi navštívíte? Máme pro vás pár tipů!

Muzeum plné hraček

Muzeum hraček, které zaujme děti i dospělé, se nachází v bývalém purkrabství Pražského hradu. Je zde druhá nejrozsáhlejší sbírka na světě, jež mapuje hračky od starověkého Řecka až do současnosti. Další muzea hraček naleznete také v Rychnově nad Kněžnou (www.muzeumhracek.wz.cz), anebo v Benátkách nad Jizerou (muzeumhracek.webpark.cz).

 

Krytý minigolf

V pražských Kunraticích bylo vybudováno první kryté fungolfové hřiště se 17 jamkami, kde se můžete vyřádit, i když je venku plískanice. Dráhy jsou pokryté umělou golfovou trávou a prázdninovou atmosféru vám připomenou palmy a vodní jezírko. Váš golfový míček se bude muset poprat s různými terénními nerovnostmi, boulemi, písečnými bunkry a několik jamek je dokonce umístěno ve vyvýšeném podlaží. Snahu svých přátel či rodiny můžete sledovat také s drinkem v ruce – z klubovny s terasou je totiž výhled na dráhy. Více se dozvíte na www.adventureminigolf.cz.

 

Zábavná věda v IQ parku

Máte vy a vaše děti rádi hlavolamy, zajímají vás nejrůznější zábavné pokusy a vědecké objevy a chtěli byste si na vlastní kůži zkusit, jak vám to pálí a kdo z vaší rodiny je nejchytřejší? Navštivte iQpark science centrum v Liberci. Je prvním svého druhu v České republice a na ploše přibližně 1 600 m2 tady na vás čeká více než sto interaktivních exponátů. Můžete obdivovat různé optické klamy, logické a poučné hry, obří bublifuk, zrcadlový labyrint, šikmý dům, otáčivý tunel, který mate rovnováhu, a desítky dalších atrakcí z říše fyziky, lidské anatomie i elektrotechniky. Vše si můžete samozřejmě sami vyzkoušet!

Další info na www.iqpark.cz.

 

Lovci pokladů!

Možná jste o tomhle dobrodružství už zaslechla. Říká se mu geocaching a potřebujete k němu GPS navigaci, turistického ducha a chuť pátrat po pokladech. Po celém světě jsou na různých místech poschovávané takzvané „kešky“ a je jen na vás je odhalit. Stačí se podívat na www.geocaching.com a vyhledat souřadnice úkrytů ve vámi vybrané lokalitě. Hledání tak můžete spojit s naplánovaným výletem, anebo pročesat okolí vašeho bydliště – většinou se dostanete na nějaké místo, které samo o sobě stojí za shlédnutí. Odměnu za vaši snahu vám navíc bude schránka (plastikový kontejner), kde najdete nějakou věc, kupříkladu hračku, minci, turistickou známku atd., kterou si vezmete a místo ní vložíte něco jiného pro další badatele. Také je zde deníček, kam se zapíšete. Navíc existují takzvané trackovatelné předměty, jež se nevyměňují, ale putují z místa na místo a vy tak můžete sledovat jejich „životní cestu“. I vy sama můžete ukrýt nějaký poklad, který budou ostatní "kačeři" hledat. Mrkněte na www.geocaching.com, www.geocaching.cz či https://wiki.geocaching.cz, kde se o hře dočtete víc.

 

Znovuzrozený zámek Berchtold

Ještě před několika lety byl Kunicko-Vidovický zámek Berchtold nedaleko Prahy na seznamu chátrajících památek, kterým hrozil zánik. Díky změně majitele a následné rozsáhlé rekonstrukci se z něj však stala nejen výjimečná stavba, ale díky možnosti ubytování, welness službám a přilehlému sportovnímu areálu také ideální místo k relaxaci. Určitě stojí zato se sem vydat s dětmi, protože zámecká zahrada pro ně skýtá nejednu atrakci – je plná miniatur známých hradů a zámků, sošek strašidýlek, najdete v něm perníkovou chaloupku nebo vstup do strašidelného pekla s čerty. Kromě toho je v areálu také dětské hřiště nebo minizoo s živými kůzlaty či králíčky. Více na www.zamekberchtold.cz.

 

Dovča na farmě

Chcete s vašimi dětmi vyzkoušet bydlení na farmě, ochutnat čerstvé bio dobroty, vyjet si na koních nebo třeba zkusit pasení koz a ovcí? Takzvaná agroturistika je čím dál tím oblíbenější a proto celá řada hospodářských stavení nabízí možnost ubytování i různých aktivit. Abyste se mohla v nabídce lépe zorientovat, můžete se mrknout na internetový portál www.ubytovani-na-farme.cz, jehož provozovatelem je Asociace soukromého zemědělství ČR, která sdružuje více než dva a půl tisíce rodinných farem.

 

ZOO Děčín

Děčínská ZOO funguje už více než 60 let a ačkoliv patří spíše k menším zoologickým zahradám (rozkládá se na ploše 6 ha), díky svému umístění v prostředí lesoparku je jedním z nejhezčích zařízení svého druhu. Před pěti lety k ní navíc přibyla nová expozice Rajské ostrovy s mnoha exotickými živočichy a největším mořským akváriem v Ústeckém kraji. ZOO je ideální k rodinným výletům a pořádá také celou řadu akcí pro děti. Více na www.zoodecin.cz.
 

Minikáry na Bouzově
Romantický hrad Bouzov (www.hrad-bouzov.cz), nacházející se v Olomouckém kraji, byl postaven na přelomu 13. a 14. století. Nabízí pět prohlídkových okruhů, takže si sami můžete vybrat, zda si chcete prohlédnout obytné prostory hradu, seznámit se s jeho technickým zázemím anebo se pokochat jedinečnou vyhlídkou z ochozu. Výlet si navíc můžete zpestřit projížďkou na sportovních formulích, které si lze zapůjčit nedaleko vstupu do hradu. Na těchto minikárách s nožním řízením a ručně ovládanými brzdami (obsluhu zvládne i dítě školou povinné) lze frčet po speciální trati dlouhé 525 metrů a abyste nemusela zpět pěšky, vyveze vás po dráze vlek. V případě příznivého počasí je otevřeno až do konce října, další info naleznete na www.minikarybouzov.cz. Jestliže vám však počasí nebude přát, můžete se „schovat“ do nedalekých jeskyní v Mladči a Javoříčku s krásnou krápníkovou výbavou, kde je otevřeno také do konce října. Čas prohlídek i vstupné do jeskyní najdete na www.caves.cz.

 

Galerie pro děti

Kdo má děti, nejspíš sám dobře ví, že absolvovat s nimi jakoukoliv výstavu je něco mezi bojovkou, výcvikem blešího cirkusu a kurzem sebeovládání. Udržet malé prstíčky, aby se nedotýkaly exponátů, pusinky, aby nehulákaly jako na lesy a nožičky, aby nelítaly po místnosti jak šílené je zkrátka nadlidský výkon. V pražské GUD je to ovšem jinak. V Galerii umění pro děti je totiž vše dovoleno, ba přímo žádáno. Jedná se o multimediální prostor věnovaný ratolestem přibližně od 2 do 13 let, kde si vše mohou důkladně osahat a samy se na konečné podobě exponátů také podílet. Vyzkouší si tak různé výtvarné techniky a rozvinou svou fantazii. Více na www.galeriegud.cz.

 

Kovová ZOO

V klasické ZOO plné zvířátek jste už určitě byla mockrát. Ale co je to kovozoo? Tento unikátní projekt najdete na Slovácku ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Ze zdánlivě nepotřebného kovového šrotu vzniklo několik desítek zvířat v životní velikosti. Prohlédnout si můžete například lví výběh, gorilu, gepardy, koně, nosorožce, pštrosy, želvy, labuť, lamu a spoustu dalších. Součástí areálu Ekoland je také maják Šrotík vysoký 27 metrů, který slouží jako rozhledna, a můžete si z něj prohlédnout vrcholky Chřibů se starobylým hradem Buchlovem a pohořím Bílých Karpat s nejvyšším vrcholem Javořina. Pro děti bude určitě zajímavá i návštěva pirátské lodi Naděje dlouhé 20 metrů, kterou zdobí 3 stěžně s plachtami. Mohou si v ní zatočit kormidlem a dokonce se tu dá také přespat v kajutě kapitána Jacka. Více info na www.recgroup.cz/ekoland či www.ekorosnicka.cz.

 

Praha jako na dlani

Že je naše hlavní město opravdu pozoruhodné, o tom svědčí davy turistů, jež do něj proudí ve všech ročních obdobích. Díky unikátnímu modelu v měřítku 1:1000 si ale matičku Prahu můžete důkladně prohlédnout, aniž byste museli cestovat. Skutečných 11812 hektarů je zobrazeno na 115,5 čtverečních metrech rozdělených do 305 sekcí. Expozice je navíc interaktivní – díky 4 dotykovým obrazovkám mohou návštěvníci ovládat všesměrové kamery a zaměřit se tak na některý ze 400 vybraných objektů, k nimž se zobrazí podrobný popis a fotografie skutečného stavu. Je zde také obrazovka, pomocí které jsou řízeny projektory, jež podle požadavků promítají na model. Uvidíte například, kudy vede metro, všechny přírodní parky, hlavní cyklostezky nebo přívozy, významné stavby, muzea a další. Výstava je otevřena v areálu Království železnic na pražském Andělu. Více informací na www.model-prahy.cz.

 

Výprava za Blanickými rytíři

Blaničtí rytíři prý spí a čekají, až bude Česku nejhůře, a pak vyjedou na pomoc. A kde že to vlastně dřímají? Můžete se na ně jet podívat do obce Rudka nedaleko města Kunštát. Tam se nachází kopec Milenka a v jeho útrobách naleznete unikátní dílo inspirované českou historií, jehož autorem je místní rodák Stanislav Rolínek, který na něm začal pracovat na počátku 30. let minulého století. Vstup do hory hlídá kamenný lev a uvnitř naleznete blanické rytíře. A když už sem zavítáte, nenechte si ujít také Smyslovou zahradu, která vzniká od roku 2009. Původně měla být určena zrakově postiženým, ale postupně se stala cílem řady turistů. Se zavázanýma očima se můžete pokusit hmatem a čichem rozeznávat rostliny a různé materiály nebo se orientovat podle zvuku potůčku. A také nezapomeňte vystoupat na kamennou Burianovu rozhlednu vysokou 18 metrů, která se tyčí na kopci Milenka a při dobrém počasí z ní uvidíte Jeseníky, Krkonoše a Pálavu. Jeskyně i rozhledna jsou přístupné celý rok. Otevírací dobu a další podrobnosti naleznete na www.rudka.cz/jeskyne.

 

Zámek Radim ve světle svící

První písemná zmínka o radimském panství nacházejícím se v okrese Kolín pochází už ze 14. století, ale od té doby stavba prošla vývojem a dnes má zámek Radim renesanční podobu.

Kromě hlavní návštěvnické prohlídky si můžete zvolit technický okruh anebo pohádkový okruh určený dětem od 4 do 10 let v doprovodu rodičů. Navíc se zde jednou za měsíc koná prohlídka zámku ve světle svící s kostýmovanými průvodci, která je ozvláštněna „živým obrazem“ ze zámecké historie. Více na www.zamek-radim.eu.

 

Pod hvězdným nebem

Jestliže se chcete podívat zblízka do vesmíru, navštivte Hvězdárnu a planetárium Mikuláše Koperníka nacházející se v parku Kraví hory v Brně. Můžete shlédnout některé z představení pod umělou oblohou anebo pozorovat oblohu přímo z některého z velkých dalekohledů. Svůj program si najdou i nejmenší návštěvníci, pro něž jsou určena výpravná pohádková představení. Navíc je součástí Hvězdárny a planetária Brno také geo-zahrádka se vzorky hornin z Brna a okolí, sluneční hodiny, meteorologická stanice či expozice věnovaná Kraví hoře. Více na www.hvezdarna.cz.

 

Prohlídka Starých Hradů

Hrad a zámek Staré Hrady se nachází necelých 20 km od Jičína a první písemná zmínka o něm pochází z roku 1340. Tehdy se ještě jednalo o tvrz Stará, která podle pověstí patřila Templářům. Dnes je to zajímavé místo pro děti i dospělé. Malí návštěvníci si nemohou nechat ujít pohádkovou prohlídku plnou skřítků, strašidýlek a dalších nadpřirozených bytostí. Otevírací dobu a další informace najdete na www.starehrady.cz.

 

Návštěva v říši květin

Milujete květiny? Pak neváhejte navštívit Botanickou zahradu v Liberci, která funguje už 110 let a je nejstarší v České republice. Pyšní se také nejrozsáhlejší tropickou expozicí u nás. Skleníkový areál ve tvaru rostlinných buněk sestává z devíti různě velkých pavilonů, kde je prezentováno 13 rozličných botanických témat. Jeden z pavilonů se například věnuje akváriím a vstupuje se do něj průhledným tunelem, za jehož stěnou se prohánějí ryby. Navštívit můžete také pavilon kaktusů, masožravých rostlin či pavilon Pravěk, kde naleznete scenérie jako z knih od Zdeňka Buriana. Krásnou podívanou poskytnou taktéž venkovní části Botanické zahrady. Otevírací hodiny, výši vstupného a další užitečné informace najdete na www.botaniliberec.cz.

 

Betlém jako živý

Betlém, který je k vidění v Pradědově galerii U Halouzků v Jiříkově u Rýmařova, je opravdovým unikátem. Řezbář Jiří Halouzka vytvořil dřevěné plastiky v životní velikosti, včetně slona či velblouda. Betlém již čítá přes 200 soch a váží 20 tun. Na světovém kongresu betlémářů v Hradci Králové byl dokonce oceněn titulem Největší betlém na světě, vyřezaný v životní velikosti. Kromě betléma si můžete v galerii rozkládající se na rozloze osmi hektarů prohlédnout další sochy. Dominuje mu podobizna Děda Praděda, která se tyčí do výše 10,4 m a váží okolo 15 tun. Celkem se zde nachází 450 vyřezaných plastik zvířat. Jsou umístěny převážně v krytých prostorách, ale také v zahradách, kde jsou kromě soch i atrakce pro děti jako houpačky prolézačky či kolotoče. Malí návštěvníci si mohou prohlédnout také daňky, kteří se zde chovají. Více na www.pradedovagalerie.cz

 

Labyrint pod Zelným trhem v Brně

Asi každý turista, který navštíví Brno, zavítá na hrad Špilberk, do katedrály sv. Petra a Pavla nebo se vydá na Zelný trh. Věděla jste ale, že za zhlédnutí stojí nejen to, co se tyčí nad zemí, ale i to pod ní? Právě pod zmíněným Zelným trhem je totiž ukryt spletitý labyrint podzemních chodeb, tunelů, štol, krypt a sklepů, jejichž prozkoumání bude pro děti velkým dobrodružstvím. Vše je zpřístupněno veřejnosti, takže můžete na vlastní oči poznat tajemná zákoutí středověkých chodeb. Po skupinkách vás zde provede průvodce. Kromě labyrintu se můžete vydat pod zem také na prozkoumání Mincmistrovského sklepa, do nějž se dostanete z Panenské ulice, a letos se veřejnosti otevřela taktéž Kostnice u sv. Jakuba, kde jsou pochovány oběti středověkých morových a cholerových ran, válečných událostí z doby třicetileté války a švédského obléhání. Další informace o historii, otevíracích dobách a vstupném najdete na www.ticbrno.cz/podzemi.aspx.

 

Sladká vůně perníku

Původně Lovecký zámeček z roku 1882, nacházející se v blízkosti hradu Kunětická hora u Pardubic, se proměnil v Perníkovou chaloupku a muzeum perníku. Více o muzeu i akcích se dozvíte na www.pernikova-chaloupka.cz.

 

Dům pohádek
V Plzni, nedaleko Dinoparku a horní části zoologické zahrady, vyrostl ráj pro děti – Dům pohádek. Je plný postaviček známých z Večerníčků, nejmenší návštěvníci zde najdou kresby Krtečka, Křemílka a Vochomůrky, Maxipsa Fíka a dalších. Také atrakce se nesou v podobném duchu – nachází se zde čtyřmetrová pařezová chaloupka se skluzavkami, Rákosníčkův kolotoč nebo školička Macha a Šebestové, kde si předškoláci mohou hrát na vyučování. Nechybí ani ateliér pro kreativní činnost, nebo Pohádkový ateliér s možností hraní divadla či promítání dětských filmů. Výši vstupného i otevírací dobu zjistíte na www.dumpohadek.eu.

 

Podzemní Znojmo

Budete-li mít cestu do jihomoravského Znojma, nenechte si vedle návštěvy některého ze sklípků ujít také možnost prozkoumat spletitou síť podzemních chodeb tohoto města, jež patří k nejrozsáhlejším ve střední Evropě. Do tohoto tajuplného světa vstoupíte z nádvoří domu číslo 2 na Slepičím trhu, odkud se lze vydat na prohlídkový okruh. Vedle vyslechnutí výkladu o historii, která se začala psát již ve 14. století, a vývoji podzemí mají návštěvníci možnost spatřit na vlastní oči alchymistickou dílnu, oživlé skály, skřety či ukázku vězeňských kobek, a to vše za doprovodu speciálních světelných a zvukových efektů. Huh! Nebojíte se?

 

Nahoďte udici!

Láká vaše děti rybolov, ale nechce se vám pořizovat rybářský lístek, udici, návnady a další nezbytné vybavení? Zajeďte do areálu soukromého rybářského revíru nedaleko Lázní Bohdaneč. Půjčí vám tady vše, co potřebujete k tomu, abyste se mohla známým pochlubit, že jste ulovili „tááákhle velkou rybu“. V rybníku se prohání desítky kaprů až do velikosti přibližně 80 cm, amurů, línů, štik, jeseterů a dokonce i několik sumců či pstruhů... Stačí jen přijet, usednout na dřevěné molo, nahodit udici a čekat, až zabere. Pro další info klikněte na www.rybolovprodeti.cz.

 

Svět miniatur

Eiffelovka, Šikmá věž v Pize, sedm starodávných divů světa... Nemusíte cestovat po celé zeměkouli, ani vynaleznout stroj času, abyste tohle všechno mohla spatřit. Čtyřiatřicet významných světových staveb si můžete prohlédnout v městečku MINIUNI na Výstavišti Černá louka v Ostravě. Všechny budovy jsou ovšem zmenšené v poměru 1:25 – jedná se totiž o modely rozestavěné především ve venkovním areálu, jehož součástí jsou i železniční tratě se zahradními vláčky či jezírko, po kterém se plaví miniatura lodi Stefan Bathory. Otevírací dobu i ceník vstupného najdete na www.svetminiatur.cz.

 

Svět pro malé raubíře

Až bude zase pršet a vaše ratolesti se budou doma nudit, zkuste je vzít do Beckilandu, dětského světa, který se rozkládá na neuvěřitelných více než  6000 metrech čtverečných. Na této ploše naleznete hromadu různých atrakcí – trampolínu, želatinový kopec, dobrodružnou jeskyni, motokáry pro malé řidiče, skákací hrad, vláček „jungle express“, adrenalinový park, lezeckou stěnu, ale také koutek pro batolata. Ještě zbývá dodat, že Beckiland naleznete v Praze na Zličíně, více info se dozvíte na www.beckiland.cz.

 

Středověká tvrz

Máte ráda středověk, šermířské bitky, koně a další věci spojené s tímto historickým obdobím? Pak navštivte tvrz Hummer v Horních Počernicích, kde můžete na vlastní kůži okusit atmosféru středověkého městečka. Konají se tu akce, kde si děti užijí soutěže, hry, klauny, kejklíře... Program a informace na www.tvrz-hummer.cz.

 

ZOO plná krokodýlů

Věděla jste, že krokodýli se otevíráním tlamy ochlazují, protože jejich tělo postrádá termoregulační systém? A víte, že krokodýl se jedním pohybem ocasu může posunout až o 30 metrů? A měla jste ponětí o tom, že největší středoevropská kolekce čítající 21 druhů krokodýlů se nachází v České republice? A víte, že Česko je teprve čtvrtou evropskou zemí se speciální krokodýlí ZOO? Konkrétně tuhle sbírku obávaných predátorů naleznete v Protivíně na Písecku. Zubatá zvířátka jsou umístěna v 11 teráriích a kromě jejich shlédnutí tu můžete navštívit i zoologické muzeum. Další info včetně návštěvních hodin a ceníku naleznete na www.krokodylizoo.cz.

 

Svět kostiček

V centru Prahy najdou milovníci LEGA ten pravý ráj. Je zde totiž největší soukromé muzeum této legendární stavebnice v Evropě. Na ploše 340 m² je tady umístěno 20 tematický expozic poskládaných z milionu kostiček. Specializuje se na historii LEGA, jehož počátky sahají až do roku 1932, kdy byla v Dánsku založena první firma na jeho výrobu. Stavebnice si získala takovou oblibu, že byla označena za hračku století. V soukromém pražském muzeu naleznete kromě 2000 vystavených modelů také koutek, kde si můžete LEGO sami stavět a pro nejmenší je tu také koutek se stavebnicí DUPLO. Otevřeno je denně od 10:00 do 20:00 h. Další info na www.muzeumlega.cz.

 

Piknik na zámku

První zpráva o Jemništi pochází už z roku 1381, ale tehdy se jednalo o tvrz obklopenou vodním příkopem. Dnes je Jemniště krásný patrový zámek hojně obdivovaný turisty. Návštěvníky může uchvátit nejen zámeckou expozicí sestávající se z 9 sálů a salónků a kaple sv. Josefa, ale také pozoruhodnou zahradou založenou kolem roku 1725, která od té doby prošla různými proměnami. V současné době je její součástí mimo jiné rozárium plné růží nejrůznějších barev a vůní. Děti také potěší místní zvěřinec, kde mohou na vlastní oči spatřit lamy, papoušky kakadu, klokany, pávi či medvídky mývaly. V zahradě se dá navíc udělat piknik. Můžete si objednat koš plný laskominek dle vlastního vkusu a spořádat ho pak na vypůjčené dece a polštářcích pod rozlehlými stromy. Možné je také uspořádat piknik na pramici na zámeckém rybníčku. Více na www.jemniste.cz.

 

Přehlídka rekordů a kuriozit

Skutečně originální kousky můžete spatřit v Pelhřimově. Muzeum rekordů a kuriozit se nachází v pelhřimovské Dolní Bráně a je otevřené každý den od 9 do 17 hodin. Více na www.dobryden.cz. 

 

Adrenalin v Jeseníkách

Jste ve svém živlu, když se vám v krvi vaří adrenalin? Pak byste rozhodně měli vyrazit do Adrenalin Parku na Ranči Orel v Jeseníkách, kde je možné vyzkoušet celou řadu atrakcí. Vybláznit se můžete v lanovém centru, na terénních čtyřkolkách či koloběžkách, při hraní paintballu, lukostřelbě, na horolezecké stěně, bungee trampolíně, obří houpačce... Areál zkrátka nabízí nezapomenutelné zážitky. K dispozici je i dětský park pro ratolesti od 3 do 10 let s replikami překážek lanového centra, takže si zde užije opravdu celá rodině. Od června až do srpna je Adrenalin Park otevřen denně. Informace o jednotlivých atrakcích včetně cen se dozvíte na www.adrenalin-park.cz.

 

Mezi velbloudími hrby...

Abyste se projeli na velbloudech, nemusíte hned odlétat do Tuniska či Egypta. Také v jižních Čechách, konkrétně v blízkosti Chýnova na Táborsku, máte možnost prozkoumat krajinu z hrbů tohoto exotického zvířete. Buď můžete zkusit krátkou desetiminutovou jízdu, anebo se vydat na delší vyjížďku do terénu. Možné je též domluvit celodenní putování s velbloudy, při kterém se seznámíte s těmito zvířaty blíže a dozvíte se více o jejich chování i péči o ně. Další informace se dočtete na www.velbloudi.cz.

 

Kouzlo Divokého západu

Milovníci westernů se mohou během chvilky přenést na Divoký západ – stačí vstoupit do městečka Šiklův mlýn, které se nachází nedaleko Zvole u Nového Města na Moravě. Jedná se o největší přírodní zábavní areál v ČR a naleznete tady celou řadu nejrůznějších atrakcí. Můžete si například vyzkoušet rodeo na elektrickém býkovi, zastřílet si z luku, projet se na koni či v dostavníku, zaskákat si na trampolíně, užít si adrenalinové zábavy ve stylu Military & Off-Road anebo se vydovádět na nedalekém koupališti. Navíc v areálu probíhají westernová vystoupení. Více na www.western.cz.

 

Park plný sportu a zábavy

Láká vás vyzkoušet adrenalinové letní sporty jako je wakeboarding, wakesurfing, jízdu na motorových člunech a skútrech, rodeo kajacích a dalších živlech? Anebo si chcete zahrát plážový volejbal, půjčit si segway, skákací boty, elektrický skateboard nebo si zacvičit novou metodou TRX (cvičení váhou svého těla)? Volnočasový areál Freestyle Park Modřany v Praze nabízí celou řadu sportovní vyžití a zábavy. Na 4 000 m2 prostorné louce můžete dělat téměř cokoli – hrát fotbal, badminton, kroket anebo jen tak odpočívat na zapůjčené dece nebo lehátku a pochutnávat si na piknikovém koši z restaurace Port62. Vaše ratolesti se zase zabaví na přilehlém dětském hřišti nebo na nových odrážedlech First BIKE, možné je též využít hlídání dětí. Pro více informací mrkněte na www.freestylepark.cz.

 

Pro šikovné ručičky

Janské Lázně v Krkonoších jsou oblíbeným turistickým centrem jak v zimě, tak i v létě. Pokud se sem vydáte za krásami místní přírody a počasí zrovna nebude přát vycházkám, zkuste navštívit místní výtvarnou dílnu Bosorka, kde můžete strávit příjemné odpoledne při vytváření nejrůznějších výrobků. Každý, kdo sem zavítá, si ve dřevěném srubu za hotelem Lesní dům může vyrobit třeba něco z hlíny, natisknout tričko či tašku, navlékat korálky či vytvořit šperk, mozaikové zrcadlo, namalovat hrnek... Můžete to zkusit úplně sama nebo si nechat poradit, jak na to. Otevírací dobu najdete na www.bosorka-art.com.

 

Vláčkem po Kokořínsku

Kokořínsku, nazývaném také Máchův kraj, dominují především pískovcové skalní útvary roztodivných tvarů, jimž vévodí hrad Kokořín postavený ve 14. století (www.hrad-kokorin.cz). Touto krásnou krajinou můžete křižovat jak po klasických turistických či cyklistických stezkách, ale lze ji obdivovat také z vyhlídkového turistického vláčku Kokoříku. Jeho jízdní řád i cenu jízdného naleznete na www.kokorin.info.

 

Lanové centrum pro děti

Zoologická zahrada je ten pravý cíl výprav s vašimi ratolestmi, protože dovádění spojené s prohlížením cizokrajných zvířátek jistě zaměstná nejednoho zvědavce. Pokud navíc zavítáte do ZOO v Chomutově, Olomouci či Zlíně, váš potomek se kromě poučné výpravy za zvěří může zabavit v lanovém parku Lanáček, který je speciálně určen pro děti od 3 do 11 let. Lanové překážky jsou motivované životem zvířat. Vstupné a provozní dobu najdete na https://lanacek.lanovecentrum.cz.

 

Adventure golf – zábava pro každého

Není to ani klasický golf, ani minigolf, ale spíše něco mezi tím. Adventure golf je sice jen o něco málo větší než minigolf, ale nacházejí se na něm přírodní překážky jako v klasickém golfu, například boule, voda nebo písek. Dostal se k nám ze Severní Ameriky a hraje se na 18 jamkách. První hřiště na adventure golf u nás v republice bylo postaveno v Horním Bezděkově u Kladna (www.adventuregolf.cz), ale zahrát si jej můžete třeba i v Počepicích či centru Ořech u Karlštejna.

 

Jede vláček motoráček...

Přemýšlíte, kam se vydat s rodinou, abyste své neposedné drahoušky zabavila? Které dítě by nemilovalo mašinky! Jestliže i vaše ratolesti milují projížďku po kolejích, dopřejte jim zážitek v podobě vyhlídkových vlaků. Jedním z nich je například Posázavský pacifik, který, jak už název napovídá, vede podél řeky Sázavy. Vyjíždí z Prahy a pokračuje přes Čerčany a Kácov až do Světlé nad Sázavou. V některých dnech můžete dokonce okusit jízdu starodávnou parní lokomotivou. Cestu po úzkokolejce historickým vláčkem „courákem“ můžete absolvovat také z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice v Jihočeském kraji, anebo z Třemešné ve Slezsku do obce Osoblaha v Moravskoslezském kraji. Netradičním zpestřením je také jízda na šlapací drezíně – tu si můžete s dětmi vyzkoušet Ratíškovicích u Hodonína, kde sídlí i muzeum ukryté ve vagónu. Více info: Posázavský pacifik: https://pacifikem.cz, Jindřichohradecká úzkokolejka: www.jhmd.cz, Úzkokolejka v Třemešné: https://uzkokolejkaosoblaha.webpark.cz, Ratíškovická drezína: www.ratiskovka.com

 

 

Pohádková procházka

Pohádky a děti zkrátka patří k sobě. Tak proč toho nevyužít a nevylákat je na výpravu protkanou pohádkovými postavičkami? Naleznete ji v Malé Úpě, kde vás na 17 kilometrech čeká deset zastavení s pohádkami české spisovatelky Marie Kubátové – vzhledem k délce je dobré si výlet rozložit do více dní. Český kreslíř Josef Lada zase proslavil středočeskou vísku Hrusice, odkud pocházel a podle níž maloval svoje obrázky. Dnes tudy vede stezka Pohádkové Hrusice. Pohádkový les se rozprostírá také u Velkého Javorského jezera na Šumavě, v němž na vás vykukují postavičky v životní velikosti. Procházka kolem něj trvá asi hodinu. Chcete-li navštívit Perníkovou chaloupku, vypravte se do lesa v blízkosti hradu Kunětická hora u Pardubic. Z původně loveckého zámečku vyrostla atrakce pro všechny děti i hravé dospělé. Více info: Malá Úpa: www.pohadkova-stezka.cz, Ladovy Hrusice: https://hrusice.pragmatic.cz, Perníková chaloupka u Pardubic: www.pernikova-chaloupka.cz

 

 

Malí Tarzani

Jestliže jsou vaši potomci akční povahy, neváhejte s nimi vyrazit do některého ze zábavních center. Dejte ovšem pozor, aby byly překážky uzpůsobené malým ručičkám a nožičkám. Dětský ráj naleznete například v Radvánovicích u Turnova. Areál s názvem Šťastná země nabízí celou řadu dřevěných houpaček, prolézaček, skluzavku, ale také hrad, trpasličí vesničku, nechybí ani lanová dráha či vzduchová trampolína. Jeho součástí je i geopark, dobrodružná, hravá a zároveň poučná stezka s interaktivními prvky, která vám prozradí více o přírodních jevech v Českém ráji. Dostatečně vybláznit se mohou malí „spidermani“ také v lanovém parku Tarzánie u Frenštátu pod Radhoštěm, kde je pro ně zdarma připravena trasa Tarzánek určená dětem od 3 do 10 let. Skvělou zábavou je také tubing! Jde o sjíždění speciální dráhy na nafukovacích kolech. Zvládnou to děti už od 5 let a prubnout tuhle atrakci můžete v areálu Monínec nedaleko Sedlce-Prčice. Kromě toho zde lze vyzkoušet i travní lyže. Více info: www.stastnazeme.cz, www.tarzanie.cz, www.moninec.cz

 

Zmrzlinový ráj

Cestování za zmrzlinou? Proč ne! Pokud chcete smočit svůj jazýček v příchutích jako je máslová, sezamová, maková, čabajková, mateřídoušková, křenová či mrkvová, zavítejte do Stráže pod Ralskem, kde ve zmrzlinárně U Schwarzkopfa narazíte každý den na 140 druhů této mražené pochoutky, která k létu rozhodně patří (celkem jich vyrobili už více než 300 druhů). Ochutnat můžete i bio nebo dia zmrzky či zmrzliny vyrobené z pravého alkoholu: slivovicovou, becherovkovou, whisky a spoustu dalších. Více na www.zmrzlinastraz.cz.

 

Safari po Česku

Že se dá safari navštívit jen v Africe? Ale kdepak! Teď už ho můžete na vlastní kůži zažít i v ZOO Dvůr Králové. Při příležitosti 65. výročí svého otevření se zde rozhodli návštěvníky obdarovat netradičním dárečkem a zprovoznili jediné safari ve střední Evropě, kde si lze africká zvířata prohlédnout přímo během projížďky vaším autem, mikrobusem či autobusem, kterým do ZOO pojedete. Aby nebyli ošizeni ti, kdo přijdou pěšky, můžou se nechat trasou provézt poschoďovým Safaribusem, případně terénním safarivozem. Během cesty dlouhé téměř 6 km shlédnete na 50 ha téměř 600 afrických zvířat v 50 druzích. Možné je vyrazit také na večerní prohlídku pod rouškou tmy. Další info včetně otvírací doby a ceníku je na www.zoodvurkralove.cz.

 

Mladík mezi hrady

Hrad Červený Újezd u Unhoště nedaleko Prahy je unikátem – jedná se o nejmladší „památku“ tohoto druhu v Čechách. Věřte tomu nebo ne, ale i přestože vypadá jako historický objekt, byl postaven v letech 2001-2002. Ačkoliv jde o mladíka mezi hrady, stojí za to jej navštívit. Můžete v něm absolvovat dva prohlídkové okruhy. Jeden je zaměřen na život venkovského lidu v Čechách od 17. do konce 19. stol., druhý na život šlechty. Také se tu konají různé akce. Pro další informace mrkněte na https://cervenyujezd.xf.cz.

 

Ostrov sportu a zábavy

Máte rádi sport a akci a nevíte, kam se za nimi v Praze vydat? Zkuste navštívit sportovně relaxační areál FUN-ISLAND na Císařské louce v Praze 5, kde najdete celou řadu vyžití od plážového volejbalu přes střelbu z luku či vzduchovky až po lanové centrum. Půjčit si zde můžete i náčiní na pétangue, kroket, ping-pong či adventure golf. A ani děti nepřijdou zkrátka, mohou se vyřádit v dětském koutku s pískovištěm a hračkami nebo na nafukovacím hradu či trampolíně. Více na www.fun-island.cz.

 

Kdo to tady straší?

Empírová stavba Kačina nacházející se u Kutné Hory nepřipomíná ani tak zámek, jako spíše slavný Bílý dům ve Washingtonu. Kromě samotné prohlídky si můžete udělat piknik v zámecké zahradě, anebo navštívit víkendové divadelní představení, které vám přiblíží život hraběte Chotka, který zámek obýval. A nebyl to žádný svatoušek! Za života pořádal v zámku často mejdany a v kartách prohrál skoro celé jmění. Říká se, že jeho duch, důvěrně zvaný Rudla, se dodnes potácí zámeckými komnatami. Můžete dokonce absolvovat netradiční prohlídku s duchem Rudlou. Více na www.kacina.cz.

 

Plavba mezi skalami

Všichni malí i velcí obdivovatelé přírodních krás by měli navštívit Národní park České Švýcarsko v severním cípu naší republiky, známý pískovcovými skalami roztodivných tvarů. Pokud si chcete zpestřit turistiku zajímavým zážitkem, využijte možnosti obdivovat skalnatou krajinu z paluby lodičky. Plaví se Edmundovou (Tichou) a Divokou soutěskou a převozník, jež pohání plavidlo bidlem, vás při 15 až 20 minut dlouhé jízdě zasvětí do minulosti i současnosti soutěsek.  Pro více informací mrkněte na www.soutesky-hrensko.cz